JGM Trading Services

Bu yazı 2017-11-29 tarihinde yazıldı, şu ana kadar 0 yorum yapıldı.

Engin Yeşil tarafından Nasdaq ve NY Stock Exchange’de işlem gören hisselerin alım/satım işlemlerinden kar etmek amacıyla kuruldu. Özel eğitilmiş elemanlar STS sistemi üzerinden trade ederek kar elde ediyorlar ve bu kar eleman ile şirket arasında bölüşülüyordu.

STS / Brodway Trading işi devam ederken, sadece işlem başına ücret alarak kar etmenin yanı sıra, hisse alım/satım karına da ortak olmak için bir model geliştirdim. Gerekli sermayeyi ben sağlıyordum, trader kazandığı paranın %25’ini alıyordu ve Karın %75’i bana aitti, tabii ki zarar olursa zararın da %100’ü.

Bize zeki genç traderlar gerekiyordu ve Amerika’da verdiğimiz iş ilanlarına geri dönüşlerden memnun değildim. İstediğim kalitede eleman bulamıyordum. İyi elemanlar, Goldman Sachs, Merill Lynch gibi firmalarda iş bulmaya çalışıyordu. Ben de aradığım bu elemanları Türkiye’den getirme kararı aldım. Arthur Andersen İstanbul ofisine bana eleman bulmaları ve onların seçimi için yetki verdim. Bir gazete ilanı yazdım: Amerikan Trading firması eleman arıyor. Nasdaq ve NY stock exchange’lerinde trade etmek üzere, tüm eğitimlerin verileceği, H1 visa’larının vs. şirketimiz tarafından alınacağı, vs. şeklinde bir ilan. Bu ilana bir hafta sonunda 3 bin başvuru geldi. İstanbul’da finans sektöründeki hemen hemen herkes başvurdu. Kimse diğerine böyle bir iş başvurusunda bulunduğunu söylemiyor, gizli tutuyordu. Arthur Andersen bu başvuranları 6 farklı teste tabi tuttu ve ön elemede bin kişiye indirdi, sonrasında A tipi gençleri belirledi. 4 aylık bir süreç sonunda 30 kişiyi seçtik ve onları Miami’ye getirdim. Mach II sisteminde eğittim, ve 2 yıl kadar bir süre trade ettiler. Hemen hemen hepsi başarılı oldu fakat Nasdaq kurallarındaki değişikliklerden dolayı, .com’ların iflası, ikiz kulelere saldırı sonrası borsanın çöküşü gibi şanssızlıklar neticesinde, ne onlar ne de ben beklediğimiz karları elde edemedik. 30 kişinin yarısı Türkiye’ye geri döndü diğerleri benim telekom şirketlerimde görevlere geçtiler ve Amerika’da kaldılar”.


Etiketler: , , , , ,