STS – Strategic Trading Services

Bu yazı 2017-11-17 tarihinde yazıldı, şu ana kadar 0 yorum yapıldı.

Engin Yeşil ve Jeff Wilson tarafından ABD’de kuruldu. Şirket, Nasdaq ve NY Stock Exchange’de işlem gören hisselerin, alım/satım işlemlerini elektronik ortamda yapabilmesi için özel bir yazılım geliştirdi. Amerika‘da halka açık bir şirketin hissesi birden fazla borsada işlem görebilir. Nasdaq’deki bir şirketin hisseleri Archipelago, Instinet, Island, BRUT and Redibook gibi ECN (electronic communications network)’lerden alınıp satılabilinir. STS geliştirdiği system ve yazılım sayesinde Nasdaq ile birlikte diğer tüm ECN’lere direct data feed’leri ile bağlı idi. Sistem ayni hisseyi trader’in önüne getirdiğinde trader ECN’ler arasındaki fiyat farklılıklarını görebiliyor ve hızlıca o hisseyi bir ECN’den alıp ötekisinde satabiliyor idi. Mach I ve sonrasında Mach II olarak isimlendirilen yazılım sayesinde, sistemin lisansörü olan Broadway Trading (aracı kurum) müşterilerine en hızlı alım satım ve arbitraj yapma imkânını sunabiliyordu. Mach II, borsa işlemcilerinin en çok tercih ettiği sistem haline geldi ve bu sistem üzerinden gerçekleşen işlem hacmi günlük ortalaması 1 ile 2 Milyar Dolar arasında idi.

“Bu yıllarda Amerika’da daytrading olarak adlandırılan gün içinde borsada hisse alım satımı yaparak para kazanan 5 bin kadar daytrader vardı. Bu daytraderlar .com şirketlerinin popüler olduğu bu dönemde 20 Dolar seviyelerinde artış ve düşüşler yaşadığı hisselere, inişlerde veya çıkışlarda yatırım yaparak kar elde ediyorlardı. Bu 5 bin trader’ın %20’si Broadway Trading’de trade ediyordu. Broadway Trading’in New York, Miami, Los Angeles, Atlanta gibi şehirlerde 11 ofisi vardı. Bu traderlar kendi paralarını trade ediyorlar, fakat Broadway Trading onlara 6 kat alım gücü kaldıracı sağlıyordu. Trader her trade başına satın alırken 20 Dolar, ve satarken 20 dolar sistemi kullanma ücreti ödüyordu. Alım / Satım karı veya zararı kendine ait idi. Broadway Trading bu 20 doların, 6 dolarını da yazılım lisansı ücreti olarak Datek firmasına ödüyor idi. Çok fazla alım satım olduğu için bu bedel ayda 3 milyon dolara tekabül ediyordu. Ben bunu öğrenince çok şaşırdım, çünkü bir sistem yazılımına böyle fahiş bir aylık lisans bedeli ödenebileceğini aklım almıyordu. Broadway Trading’in sahibi Jeff Wilson çok iyi bir arkadaşım ve dostum idi. Jeff çok bonkör birisi idi ve sosyal tarafı çok güçlüydü. Amerika’daki en iyi day traderların Broadway Trading ofislerinde trade etmesini kişisel ilişkileri ile başarmıştı. Kimin ihtiyacı olsa yardım eden, paraya hiç önem vermeyen bir kişiliği vardı. Yılda 30 milyon dolar para kazanıyor ve tamamını harcıyordu. Bir gün kendisine Ford Lightning diye bir 4×4 kamyonu beğendiğimi söyledim, 2 hafta sonra doğum günümde bana aynısından hediye aldı, evime gönderdi. Kimin paraya ihtiyacı olsa veya bir yatırım için sermaye ihtiyacı olsa Jeff’in kapısını çalardı. Çok insana 300 bin, 500 bin dolar verip unuttuğunu biliyorum. Tek kelime ile Jeff tam bir borsacı idi. Borsayı ve borsacıların mentalitesini çok iyi biliyordu, fakat teknik bilgisi hiç yoktu. Yanında çalışan insanların teknik bilgisi de yeterli değildi. Ben Broadway Trading’in Datek’e her ay 3 milyon dolar sistem kullanım lisans bedeli ödediğini ögrenince, Jeff’e ne gerek var, gel bunun daha iyisini sıfırdan yazalım diye baskı yapmaya başladım. Jeff sen bunu yazamazsın vesaire diye benimle dalga geçiyor idi.

Bir gün Jeff’i aldım kendi telekom şirketime götürdüm. 6 farklı binada yerleşkesi olan 400 kişinin calıştığı bir complex’ten biri olan tamamı bilgisayar sistemleri ile dolu 2700 m2 datacenter binasını gezdirdim ve bu data center’dan, New York ve Los Angeles’ta sadece 2 tane daha olduğunu, bu data center’daki telekom santral kodlarını kendimizin yazdığı kimseye lisans parası ödemediğimizi anlattım, sonra yazılımcılarımın olduğu binayı gezdirdim. Elbette ki bunları görünce benim bu trade yazılımını da rahatlıkla geliştirebileceğime inandı. Ona şöyle bir teklif yaptım. Bir şirket kuracağız, 500 bin dolar o koyacak, 500 bin dolar ben koyacağım, bu şirket 1 milyon dolar maliyet ile ve 14 kişilik bir yazılım ekibiyle 1 yılda bu yazılımı tamamlayacaktı. Sonrasında 3 milyon dolar kadar bir sermayeyle computer server’ları vesaire almamız gerekecekti. Bunları leasing ile alacaktık. Broadway Trading’in 900’den fazla trader’ını bu sisteme geçirecek ve Broadway Trading ayda 3 milyon doları bizim 50/50 ortak olduğumuz şirkete ödeyecekti. Dolayısıyla 1.5 milyon dolar Jeff’in cebine geri girecekti. Ben de ayda 1.5 milyon dolar kendim kazanacaktım. Jeff bunu kabul etti ve ben telekom şirketimin yazılım kadrosundan 3 kişiyi STS’e transfer ettim, 11 yeni yazılımcıyı daha işe aldık ve biz Mach I’ı bir yıl içerisinde başarı ile tamamladık. Broadway Trading STS’e ayda 3 milyon dolar ödemeye başladı. Bu 2 sene kadar devam etti. Çok beklenmedik bir şekilde Jeff Wilson 2002 yılında trafik kazasında vefat etti. Broadway Trading ofislerinde trade eden iyi traderlar kısa zaman içerisinde başka rakip trading firmalari tarafından kendi ofislerine transfer edildi, ofisler kapanmaya başladı. Jeff’in eşi işi idare edebilecek bir altyapıya sahip değildi. Bununla birlikte, SEC (Securities Exchange Comission) bazı yeni regulasyonlar getirdi. Bu regulasyonlar neticesinde 2 önemli değişiklik oldu. 1. Hisse fiyat kademeleri 1/8 dolardan, 1 dolar kuruşa indi. 2. ECN’ler arasındaki fiyat arbitraji ortadan kaldırıldı. Bu değişiklikler daytrader’ların kar etmesini çok zorlaştırdı. Günün sonunda Brodway Trading kapılarını kapattı ve STS lisans anlaşmasını kaybetmiş oldu.

Sonrasında ben STS sistemini kendi başına trade eden (yapay zeka ile karar alabilen) bir Block Box solution’ı haline getirme kararı aldım ve sistemi bu sekilde gelistirmeye basladim. İlk yıl sistem 800 bin dolar kar etti. Fakat mevcut piyasa şartlarında, zarar etme riski de çok fazla olduğundan 800 bin dolar kari yeterli görmedim ve devam etmeme kararı aldım”.

Bu arada yıllar sonra bir şeyin farkına vardım. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook kuruluşu öncesinde Broadway Trading‘de bir daytrader idi ve Jeff Wilson’a çok saygı duyuyordu. Mark, Ocak 2014 bir gazete haberinde bunu kendi sözleri ile ifade ediyor.

http://timothykellehercorp.blogspot.com.tr/2014/01/ten-years-of-facebook-personal.html

2003 yılı, Mark Zuckerberg’in Facebook’ u başlattığı yıl, Jeff artık hayatta değildi. Eğer Jeff hayatta olmuş olsaydı, eminim ki Mark’ın başlangıç için aradığı finansman için geleceği ilk kişi Jeff olucaktı ve büyük ihtimal “Jeff bana gel şu ise birkaç milyon dolar koyalım beraber” diyecekti ve biz bugün Facebook’un ilk yatırımcı ortaklarından olacaktık.


Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,