Ntera Holdings – Tellza Inc.

Bu yazı 2017-11-14 tarihinde yazıldı, şu ana kadar 0 yorum yapıldı.

Engin Yeşil tarafından ABD’de kuruldu. Radiant Telecom telefon kartları üreten ve pazarlayan bir şirket olarak faaliyetlerine başladı, sonrasında telefon kartı platform hizmetleri, IP Network servisi hizmetleri ve sonunda IP Softswitch & Billing servisi hizmetleri veren Tellza şirketine dönüştü.

Bugün Tellza, Toronto borsasında halka açık bir şirkettir ve yıllık cirosu 500 milyon doların üzerindedir.

Radiant Telecom’dan ilkler:

 • Kart bulk activation / Deactivation system
 • Swipe activation at point of sale
 • Remote software upload to universal cc terminals
 • ACH debit from stores on their real time purchases
 • Auto-Settlement of commissions to distributors via ACH Credit
 • Touch Screen POS
 • Phone cards activation via ATM machines
 • Mobile Top-Up via POS/ATM

Ntera Holdings’ten ilkler:

 • 100 bin Port Calling Card Platform
 • Remote Management & Reporting System for Platform Customers
 • POS Activated Cards for Platform Customers
 • 50 NFL cities IP Network with a Proprietary Switch Solution

Tellza’dan bir ilk:
Proprietory soft switch with full redundency

“Amerika’da çok fazla etnik kökenli insan yaşamaktadır. Bu insanlar kendi ülkelerini arayıp, akrabaları ile ucuza konuşabilmek için telefon kartları kullanıyorlardı. Tel3‘den gelen telekom alt yapısı ve santral teknolojilerindeki tecrübemize dayanarak, bu pazara girme kararı aldık. Ve Radiant markası ile telefon kartlarını piyasaya sürdük.

3 yıl içerisinde 4.000 distribütör ve 200.000 satış noktası ile ABD’de %7 pazar payına ulaştık. Ayda 5 milyondan fazla kart satıyorduk. Şirketin cirosu 100 milyon dolar civarında idi. Kartların çalışmasına imkan sağlayan santral platformunu kendimiz dizayn ettik. Bütün sinyalizasyon, zamanlama, fiyatlama, faturalama, PIN database’i yönetimi, aktivasyon, CRM müşteri hizmetleri gibi fonksiyonlarının tam entegre olduğu bir mega santral platformunu şirket bünyesinde geliştirdim. Aynı anda 30 binden fazla Radiant kart kullanıcısı bu platform üzerinden meşgul sinyali almadan görüşme sağlayabiliyordu.

Telefon kartlarını satış esnasında aktive eden, yükleyen bir sistem geliştirdik ve adını Radiant POS koyduk. Bu sistemle 7 binden fazla lokasyonda gerçek zamanlı aktivasyon yapılıyordu.

2001 yılında bu platformu private label olarak başka markaların kullanımına açmak için bir Holding şirketi kurduk ve altında 4 farklı şirketi topladık.

Radiant Telecom, Intelligent Switching & Software, Ntera Networks ve Numind adlı şirketler Ntera Holding şirketi altında birleştirildi.

Intelligent Switching & Software kendi geliştirdiği yazılımları ile 100.000 kanal kapasiteli bir santral platformu oluşturdu ve diğer telefon kartı şirketlerine altyapı hizmeti vermeye başladı.

Numind Software Systems, geliştirdiği yazılımlar ile ilk defa telefon kartlarını ve Mobile Top Up Kartlarını POS sistemlerine entegre etti ve Radiant Telecom’un 7.000 noktada POS entegre servisi vermesini sağlandı. SIP sinyali teknolojisi ile yeni bir santral kodu yazılımına başladı.

Ntera Networks, ABD’de ilk olarak NFL şehirlerinde, IP Santralleri kurarak toll quality servis vermeye başladı. 2002 yılında AT&T’nin ilk ve en büyük IP Voice network sağlayıcısı oldu.

Telefon kartlarına zaman içerisinde rağbet azaldı. Cep telefonları ucuzladı ve son 10 yılda tarihe karıştı. 2006 yılı civarı bu şirketi tasfiye etme kararı aldım ve tasfiye ettim.

Daha sonrasında, bu şirketlerde geliştirmeye başladığımız IP Santral ve Telekom Arbitraj sistemini Kanada’da kurulu Tellza Inc. adlı halka açık şirketimizde kullanmaya ve daha fazla geliştirmeye başladık. Bugün endüstriyel bir IP santral platformu haline geldi. Sistem 50 binden fazla görüşmeyi aynı anda yönlendirebilen ve saniyede 6 binden fazla işlem yapabilme hızına sahip. Bu sistem sayesinde dünyadaki en büyük telekom ve mobil operatörleri dahil, 1500’den fazla şirkete ses taşımacılığı hizmeti veriyoruz. Bu şirketin en önemli özelliklerinden biri full otomasyon özelliğidir. Tellza’da çalışan sayısı 30’un altında olmasına rağmen, şirket 500 milyon doların üzerinde ciro yapar. Bu da çalışan başına 16 Milyon Dolar’a tekabül etmektedir.”


Etiketler: , , , , , , , , , ,