Tel3 Inc. – 1994

Bu yazı 2017-11-06 tarihinde yazıldı, şu ana kadar 0 yorum yapıldı.

Engin Yeşil tarafından ABD’de kuruldu. Bireysel distribütörlük sistemi ile pazarlanan, iş ve ev hatlarına uluslararası ve şehirler arası görüşmede ucuzluk getiren bir telekom hizmeti sunan Tel3 Inc., kısa sürede MCI, AT&T ve Sprint gibi dünya devlerine rakip oldu.

Tel3’den ilkler:

  • Network Marketing Long Distance Company
  • Binary and Unilevel matrix plans in a single Network Marketing Compensation Plan
  • Selling promo materials to distributors which auto-track customers to upline
  • Free $10 Phone Card / Promo Give Away with Activation
  • Akıllı Telefon Kartı
  • ANI Recognition Access, Auto-Recharge without Call Drop
  • Internet Billing / Maintenance, Redial, Speed Dial.

 

Lens Express’i daha henüz satmadan önceki yıllarda, call center’ında 200 kadar eleman çalışıyordu. O zamanki telefon faturamız ayda 250 bin dolar civarındaydı. Worldcom isimli telekom şirketi ile bir aracı satıcı (reseller) anlaşması yaptım. Anlaşmanın konusu Worldcom’un telekom network’ünü kullanma ve şirket ve şahıslara pazarlamaktı. İlk müşterim Lens Express oldu. Bireysel pazarlama, “Network Marketing” sistemi ile müşteriler telekom hatlarını Tel3’ye çeviriyorlardı ve aylık faturalarında %50 indirim sağlıyorlardı. Aynı zamanda bize müşteri referansı getiriyor ve getirdikleri müşterilerin ve onların getirdikleri müşterilerin telefon faturalarından her ay %2 gelir elde ediyorlardı. Bu 8 kademeye kadar devam ediyordu. Siz müşteri oldunuz ve 3 kişiyi müşteri yaptınız. O, 3 kişi 3 kişiyi müşteri yaptı vs. 8 kademede 9840 kişiye ulaşabiliyor ve her birinin telefon faturasından her ay %2 pay size nakit olarak ödeniyor idi. Bu nedenle şirketin adını da Tel3 koydum. Bu şirketin %95’i benimdi ve 1 milyon dolar gibi bir sermaye ile kurmuştum. Şirket çok hızlı büyüdü, 2 yıl içerisinde 20 bin bireysel distribütör ve 250 bin müşteri portföyüne ulaştı.

Bu kadar müşterinin aylık faturalama işlemleri ve distribütörlerin ödeme çeklerini aylık bazda takip eden sistem yazılımlarının hepsini kendim dizayn edip programcılarıma yazdırdım.  O yıllarda maalesef paket yazılımlar vesaire de olmadığı için, bu süreç sürekli devam eden kod yazılımı, geliştirilmesi gereken, canlı bir sistemdi. 3 yıl sonrasında bu şirketin kar marjları maalesef erimeye başladı. AT&T, MCI, SPRINT gibi şirketler dakika ücretlerini 30 centlerden, 10 centlere kadar indirdi. Böyle olunca da Tel3 müşterilerine %50 indirimli tarife sunamaz hale geldi ve iş cazibesini kaybetti. Çözüm arayışında Tel3 olarak yeni bir ürün geliştirdim. İlk akıllı telefon kartı. Bu kart sayesinde istediğiniz telefondan uzak mesafe veya uluslararası görüşme yaptığınızda daha az bedel ödüyordunuz ve bütün görüşmelerinizin detaylarını, faturanızı internette görebiliyordunuz. Ayrıca bu kart kredi kartınıza bağlıydı ve bakiyeniz belirli bir limitin altına düştüğünde, kendisini 25 dolarlık miktarlarda otomatik yüklüyordu. Görüşme sırasında paranız bitmesi telefon hattınız kesilmesi durumu olmuyordu. Bununla birlikte kullanıcısını tanıma, speed dial vs. gibi başka özellikleri de vardı. Günümüzde standart olarak algılanabilecek olan bu bahsettiğim özelliklerin her biri, o günün yeni buluşu idi, ve bunların sistem yazılımlarını kendi yazılımcılarımızla, kendi bünyemizde geliştirmiştik. Akıllı cep telefonları, Skype, WhatsApp gibi gelişmeler sonrasında bu şirketin verdiği hizmetin önemi çok azaldı ve ciroları çok düştü. Yıllık cirosu 3 Milyon dolarlara kadar geriledi fakat hala 23 yıl sonrasında bile bir Yeşil ortaklığı olan Next Group Holdings bünyesinde faaliyetlerine devam ediyor”.

 

Tel3 Inc internet sitesi buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,