1800 CONTACTS (Lens Express)

Bu yazı 2017-11-03 tarihinde yazıldı, şu ana kadar 0 yorum yapıldı.

Engin Yeşil tarafından ABD’de kuruldu. 1800 CONTACTS, dünyanın en büyük kontak lens dağıtım ve online perakende satış şirketidir. Kontak Lens sektöründe mail order kontak lens satışında dünyada bir ilktir. Bugün bile pazar liderliğini korumakta ve ABD’de ilk 500 tanınan marka arasında yer almaktadır.

“16 Temmuz 1986’da ilk kurduğum şirketimdir. O zamanki adi Lens Express Inc. idi ve sonrasında 1800 CONTACTS oldu. Üniversite yıllarıydı. Bir arkadaşımla 50/50 ortak olmuştuk. Ortağımın iki yatak odalı bir apartman dairesi vardı. O daireyi ofise çevirdik. Yatak odalarından birine 2 adet çalışma masası koyduk ve apartman dairesine iki telefon hattı bağlattık. O zamanın en çok okunan kadın dergisi olan Cosmopolitan’a tam sayfa bir ilan verdik. İlanın üst kısmında bir kızın gözlerinin fotoğrafı vardı. Gözlerinden biri mavi, diğeri kahverengi idi. ilan: “Gözlerinizin rengini değiştirmek dahil, her türlü kontak lensi Lens Express’ten %70 daha ucuza, evinize posta ile gönderiyoruz” diyordu. İlan çıkar çıkmaz telefonlarımız çalmaya başladı, benim kız arkadaşım ve ortağımın kız arkadaşı call center elemanlarımız olarak telefonlara destek veriyordu, biz de kontak lensleri salonda paketleyip, UPS’e veriyorduk. 1 ay bu şekilde çalıştıktan sonra bir ofis kiralayıp taşındık. İşlerin başlamasından sadece 15 gün sonra, ortağıma dönüp “Biz dünyanın en büyük lens distribütörü olacağız” dedim. Bu şirketi 10 yıl sonra 1996’da sattığımızda günde 80 bin lens satıyorduk ve dünyanın en büyük lens distribütörü olmuştuk. En yakın rakibimiz 8 bin lens satıyordu. Bu şirketi biz sattıktan sonra 3 kere daha el değiştirdi ve 30 yıl sonra bugün bile hala dünyanın en büyük lens distribütörü 1800 CONTACTS olarak faaliyetine devam ediyor.

İş tecrübelerimin birçoğunu bu şirkette elde ettiğimi söyleyebilirim çünkü o yıllarda Amerika’da bile küçük şirketlerde bilgisayarlar daha yeni kullanılmaya başlamıştı. Bilgisayar yazılımcıları zor bulunuyordu, paket yazılımlar ise hiç yoktu. Şirketin ihtiyaçları için yazılım geliştirmek zorundaydık ve her şeyi kendi bünyemizde yapıyorduk. 85 binden fazla farklı kontak lensi stoğunda tutan ve 2 milyondan fazla müşterisi olan bir şirketin ihtiyacı olan tüm yazılımları, 200 kişilik call centerda kullanılan IVR yazılımını, FedEx/UPS gibi şirketlere entegrasyon yazılımlarını ve çok daha fazlasını kendimiz geliştirmiştik. Teknik zorlukların yanı sıra hukuki sorunlar ve haksız rekabet gibi sorunlar yaşadık. Lenslerini sattığımız dev firmalar göz doktorlarının baskısı ile bize lens satmayı durdurdu. 5 yıllık bir mücadele sonunda haksız rekabetten dolayı bu dev firmalar 22 farklı eyalete 500 milyon dolar ceza ödediler ve tekrar bize lens satmak zorunda kaldılar. Bu süreçte verdiğimiz hayatta kalma mücadelesi ve bunun gibi zorluklar beni bu günlere hazırladı. Bu şirketten 20 bin TL sermaye ile kurduğum hissemi 40 milyon dolara satarak çıktım”.

1800 CONTACTS’in bugün şirket değeri 700 milyon doların üzerindedir.

www.1800contacts.com


Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,